Polacy coraz chętniej korzystają z pożyczek pozabankowych. W 2018 roku taki rodzaj kredytów stanowił 80% rynku produktów finansowych o wartości mniejszej niż 1000 zł. Obecnie w Polsce działa kilkaset firm pożyczkowych. W zeszłym roku 7 największych firm z branży wygenerowano przychód w wysokości 2, 4 mld złotych.
Wszystkie podmioty udzielające pożyczek krótkoterminowych posiadają witrynę internetową. Zwiększa to popularność oraz ułatwia dostęp klientom do zawierania umów. Dostęp do gotówki jest bardzo szybki, ponieważ wiele firm nie dokonuje szczegółowej analizy zdolności kredytowej. Większość umów pożyczkowych jest zawierana drogą internetową. Dlatego firmy pożyczkowe cieszą się popularnością wśród klientów do 30 roku życia.
Kredyty krótkoterminowe zyskują coraz większą popularność dzięki szerokiej dostępności. Klienci potrzebujący szybkiego dostępu do gotówki na krótki okres, decydują się na chwilówkę. Unikają przy tym długotrwałych formalności, które są związane z udzielanie kredytów przez banki.