fot. Andrzej Martin Kasiński

Czarna Hańcza to wyjątkowa rzeka, w dolinie której czekają na nas wyjątkowe atrakcje. Kusi ona pięknymi widokami, dzikim charakterem oraz przyrodniczym bogactwem. Co warto wiedzieć na jej temat?
Spływy po Czarnej Hańczy to wspaniała przygoda i dla miłośników aktywnego wypoczynku na łonie natury, i dla tych, których kuszą przyrodnicze skarby. Ta rzeka to jeden z najcenniejszych skarbów, jakimi może nas oczarować Suwalszczyzna. To najdłuższa rzeka w tej części Polski, która liczy sobie 142 km długości.
Źródła Czarnej Hańczy znajdują się w rejonie Wiżajn i Rowelskiej Góry – najwyższego wzniesienia na terenie województwa podlaskiego. Rzeka ta przepływa przez piękne tereny, m.in. przez Suwalski Park Krajobrazowy (najstarszy w Polsce) oraz przez jezioro Hańcza (najgłębsze jezioro w Polsce). W dolinie tej rzeki czeka wiele innych atrakcji, również tych lądowych. Jedną z tych najcenniejszych jest głazowisko Bachanowo (największe skupisko głazów polodowcowych w Europie), obok którego nie można przejść obojętnie. Czarna Hańcza przepływa też przez tereny Wigierskiego Parku Narodowego oraz przez Suwałki – ciekawe miasto, w którym nie brak cennych zabytków i wystaw muzealnych. Spływy kajakowe po Czarnej Hańczy to wyjątkowa przygoda oraz lekcja przyrody, to również najlepsza recepta dla tych, którzy wolny czas chcą spędzić w aktywny sposób.